A borostyán évmilliók során, a folyamatos vízveszteség következtében megváltozott és fokozatosan elásványosodott gyanta. Bár ásványként tartják számon, valójában nem önálló ásvány, hanem számos ásvány elegye.
Amorf tömegeket, darabokat alkot. Gyakran tartalmaz zárványokat, sokszor épen maradt fosszilis rovarokat, kisebb állatokat és növényi maradványokat.
A Borostyán volt az első drágakő az emberiség történelmében. Már vagy 7000 éve használják gyógykőként és amulettként.
Típusai:
Balti borostyán
A leggyakoribb borostyán fajta, főként a Balti-tenger partvidékén fellelhető.
Több mint 100.000 tonnára becsülik azt a borostyánmennyiséget, ami az itt található erdőkből jött létre 44 millió év alatt. Úgy vélik, hogy ezekből az erdőkből több mint 100.000 tonna borostyán jött létre. Felfedezések szerint a Balti borostyán tartalmazza a legtöbb épen maradt fosszilis rovarfaunát.
Kék borostyán
A Blue borostyán ritka színvilággal jelentkezik. Ez a borostyánfajta a leggyakrabban megtalálható a Dominikai Köztársaság keleti részén, a Santiago hegység környékén lévő borostyánbányákban.
Mivel kevéssé ismert, ezért igazi ritkaságnak számít.
Zöld borostyán
Amellett, hogy csodaszép, érdekessége, hogy ha a bőrünket megdörzsöljük vele, nagyon érdekes és kellemes illatot áraszt.
Karib-borostyán
Az egyetlen hely Hispaniola-sziget, – Haiti és Dominikai Köztársaság – ahol ilyen borostyánt fedeztek fel és bányásznak. Előfordulása a különböző természetes színektől kezdve a fluoreszkáló zöld és kékig.
Mexikói Amber
Dél-Mexikóban, a Chiapas állam területén bányásszák. Becslések szerint néhány 24-30 millió éves. Ez a borostyán egy ősi trópusi fa (genus Hymenaec ) gyantájából alakult.
Mexikói borostyán, azaz pauch a legmagasabb minőségi borostyán a világon. Nehezebb, mint a legtöbb borostyán, ami miatt kevésbé sérülékeny, és ideális akár faragásra és ékszer készítéshez.
Burmai borostyán
Más néven burmite, leginkább az Hukawng Valley, Kachin állam, Mianmar (Burma) területéről. A leggyakoribb borostyán amely rovar zárványok tartalmaz, a Cenomani korból származik (késő krétakor).
Copal
Gyakran borostyán közé sorolják, és akként értékesítik.
Lényegében egy gyantafaj.
Maga a copal szó a nahuatl nyelvből a copalli szóból ered, amely füstölőt jelent.
A legutóbbi tudományos kormeghatározás szerint a Madagaszkáron és Kolumbiában talált félig megkövült copal általában nem idősebb 200 évnél. A copal könnyen megkülönböztethető az eredeti borostyántól a világos citromsárga színe miatt, valamint ha a felszíne aceton vagy kloroform hatására ragadóssá válik.
Tény, hogy csodaszép!
S hogy a látványon kívül még mire jó?
Spirituálisan: derűs, gyengédnek és engedékenynek tetsző, ámde valójában nagyon is öntudatos lelkületet ad. Erősíti a spontaneitást és a nyitottságot.
Lelkileg: Gondtalanságot, örömöt és boldogságot közvetít.
Mentálisan: Rugalmasabbá és kreatívabbá tesz.
Testileg: Segíti a sebgyógyulást és a kisgyermekek fogzását. Bőrbetegségek és ízületi panaszok esetén kiváló.
Forrás: M. Gienger: a Kristálygyógyászat tankönyve és itt
Mentés
Mentés
Mentés
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: